Kéziratos Emlékanyag-gyűjtemény
Dr. Szoleczky Emese gyűjteményvezető főmuzeológus
Forgács Márton gyűjteménykezelő
A gyűjtemény már nem sokkal a múzeum alapítása után, az 1920-as évek elején kialakult. A korszak számos kiemelkedő személyisége – főhercegek, magas rangú katonák, politikusok – tárgyaik mellett a pályafutásukat és életútjukat dokumentáló írásos emlékeket is a Hadimúzeumnak adományozták. Így cselekedett sok közkatona és altiszt is, akik megjárták az első világháborút, továbbá azok a családok, akik az általános lelkesedés hatására a harcokban elesett rokonok tábori levelezőlapjait, leveleit, képeslapjait és a család eredetét alaposabban megvilágító iratokat átadták a gyűjteménynek. Az ezredek házimúzeumai is sok esetben a Hadimúzeumra bízták „ereklyéiket.” A hivatalos szervek által kiadott katonai dokumentumok – perszonáliaként – a Hadtörténelmi Levéltárba kerültek, míg a magánjellegű iratok – levelek, tanintézményi bizonyítványok, naplók – a Kéziratos Emlékanyag-gyűjteménybe. Fontos szempont volt továbbá az is, hogy a Múzeumban gyűjtsék össze azokat a műtárgyakat, amelyeket érdemes lehet kiállításokon a nagyközönségnek is bemutatni.
Ma a múzeumi kéziratállomány összességében mintegy 80.000 dokumentumot tartalmaz, a nagymérvű gyarapodás folyamatos. Számos egyedi érdekesség mellett őrzünk magánlevelet, zsoldkönyvet, útlevelet, katonaigazolványt, emléklapot, kinevezési okiratot, menetlevelet, meghívókat, parancsokat, dicsérő okleveleket, behívó és leszerelő jegyet, valamint sok más olyan iratot, amely a katonaélet velejárója.
A Nagy Háború előtti katonaélet mindennapjait emellett színes szolgálati emléklapok, had- és menettervek, előléptetési és kitüntetési oklevelek, katonaiskolákhoz köthető osztályozási értesítők, évfolyam-névsorok, báli meghívók dokumentálják.
A harcok szünetében kapkodva, ceruzával vagy tintaceruzával címszavakban papírra vetett háborús feljegyzések mellett nagy számban tartalmaz a gyűjtemény gondosan összeállított, fényképekkel, iratokkal, rajzokkal illusztrált visszaemlékezéseket, naplókat is. A girbe-gurba, íráshoz nem szokott kézzel a tábori levelezőlapra rótt üdvözlő sorok mellett jó néhány szívbemarkoló irat is fellelhető: hősi halálról szóló vöröskeresztes értesítés, frontra induló és onnan soha meg nem térő önkéntes búcsúlevele; bajtársi beszámoló az elesett harctéri temetéséről, híradás a hadifogságban sínylődőről, gyászjelentések.
A frontélet egyik legfontosabb forrásának számító tábori levelezőlapokból több mint 12.000 darab található a gyűjteményben
Önálló egységet képeznek a képes levelezőlapok is, közel 18.000 darabbal.
A rajtuk látható ábrázolások rendkívül sokfélék: egyaránt találunk közöttük a háborút megszépítő propagandisztikus alkotásokat, az ellenséget kigúnyoló karikatúrákat, a frontéletet megörökítő sokszorosított fényképeket, hősi temetőket, távoli országokat bemutató, hadifogságból hazaküldött képeket, Trianon utáni revíziós plakátok kicsinyített változatait. A lapok sokszor írásos üzeneteket is tartalmaznak, így több szempontból is értékes forrásanyagnak tekinthetők.