Az NKA 2309/0853 számú múzeumi pályázatán 600.000 forintot nyert a HM HIM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Dr. Bak József tengerészeti szakíró és kutató, második világháborús veterán könyvhagyatékának megvásárlására. A hagyatékot a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum további 150.000 forint önrész biztosítása mellett vásárolta meg a hagyaték kizárólagos tulajdonosától.
A 2007. július 17-én elhunyt Dr. Bak József tengerészeti szakíró és kutató az ország szinte legnagyobb hadihajózási szakirodalmával rendelkezett. Mivel fiatalon átélte a
II. világháborút, akkor gyűjtött eredeti anyagait sikerült átmentenie a későbbi évtizedeken is. Tanulmányi miatt beszélt németül, angolul, latinul, és elég jól bírta a francia, olasz és orosz nyelveket is. Ezért utazásai során minden elérhető irodalmat beszerzett, könyvtára így legalább ötnyelvű volt.
A Nemzeti Kulturális Alap pozitív döntését követően az örökös megerősítette eladói szándékát, majd 2012. június 26-án megtörtént az adásvételi szerződés aláírása. A megvásárolt vagyontárgyak ugyanazon a napon hiánytalanul átkerültek a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadtörténeti Könyvtárának raktáraiba, ahol megkezdődött a megvásárolt anyag állományba vétele. A hagyaték vételárát intézetünk az adásvételi szerződés aláírását követően haladéktalanul átutalta az eladó bankszámlaszámára.
A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadtörténeti Könyvtárának munkatársai a megvásárolt anyag behasonlítása és rendezése után a 2012/66-os leltári számon bevételezték a dokumentumokat, melyek mindegyikét egyedi raktári jelzettel látták el. A dokumentumok tartalmi feltárása és online katalógusba töltése megtörtént, a dokumentumok adatai a könyvtár OPAC-jában megtalálhatóak.
A megvásárolt kötetek mindegyikébe Ex Libris jelzés került: Dr. Bak József hagyatékaszöveggel.
A teljes egészében idegennyelvű szakkönyvekből álló hagyaték immár a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadtörténeti Könyvtárának állományát képezi, hozzáférhető kutatóink és olvasóink számára. A háborús hadtörténetek és flotta évkönyvek alapvető forrásmunkák, a magyar kutatók ezáltal számos, eddig az országban sehol fel nem lelhető kötetet vehetnek kézbe. Úgy véljük, hogy a hagyaték megvásárlásával az ország egyik legkomplettebb haditengerészeti gyűjteményével gazdagodott az állományunk, ami azért is külön örömteli, mivel a fenti állományrész megvásárlása előtt pont ennek a részterületnek a szakirodalmából csak kisebb mennyiségű külföldi szakdokumentummal rendelkeztünk.
Ajánlásként néhány kötet a hagyatékból: