Előkészületek: fotódokumentáció készítése, portalanítás ecsettel, a háló lebontása, anyagvizsgálatok: az alapanyag ún. birodalmi sárga lyoni selyemripsz, 33-35 vetülék/cm. Az átfestés vízre oldódó.
Tisztítás: festmény tisztítása és levédése festő-restaurátori feladat volt. A tisztítás során kiderült, hogy egy töredéket a fonákoldalával tettek a lángnyelvek közé. Következett a tisztítási próba és pH mérés, amelynek során meggyőződhettünk arról, hogy a selyem állapota még bírja tüllre téve a nedves tisztítást Hostapon habjával, amit bőséges desztillált vizes öblítéssekkel távolítottunk el az anyagból. A nedves tisztítást a textil formára igazítása, kitűzése, majd - félszáraz állapotban - üveglapokkal lesúlyozott szárítása követte.
A hasadásoknál a vetülék helyenként kissé megnyúlt, hullámos.
Valamivel durvább selyemripszet sikerült beszerezni a kiegészítéshez, ami a zászló textúráját nem zavarja. A megfelelő színezéssel és kreplin fedéssel teljesen belesimul az eredeti anyagba. Színezés után a töredékes részek pótlása élbe szabással történt. Az erősen szakadozott részeknél nagyobb szakaszokon 1-1 selyemszál felragasztásával lehetett rögzíteni az eredeti textilt a kiegészítésekhez, így akadályozva az elcsúszást és deformálódást.A teljes kiegészítést követte a festmény rész restaurálása, ami a festő-restaurátor feladata volt.
A kiegészített és egyik oldalán kreplinre rögzített zászló textil részein a beszabott részek rögzítése varró konzerválással készült.
Ezt követte a selyemripsz méretre szabása. A színoldal kreplin fedésének rögzítése csúsztatott előöltésekkel varrva, a két kreplin elszegése - a hajdani zsinórozott széleket utánzó - csavaröltéses technikával történt.
Budapest, 2010. június 25.
Pállné Gyulai Orsolya
textil-restaurátor