Beszámoló
„az Egyenruha és Felszerelés Gyűjtemény számára speciális dobozok és textil zsákok beszerzésére” témájú,
3505/02448. pályázati azonosító számú NKA pályázatról
A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Egyenruha és Felszerelés Gyűjteménye 2013. évben 300 darab kartondobozt (300×300×330 mm), valamint 300 darab kisméretű (72×82 cm) és 100 darab nagyméretű (82×142 cm) ruhatakaró zsákot szerzett be műtárgyvédelmi és tárolási célokra. Az anyagok a HM HIM Verseny utcai objektumában (1076 Budapest, Verseny u. 12.) a harmadik emeleten, a 320-as számú raktárhelyiségben kerültek felhasználásra.
Mindkét megrendelés egy korábban megkezdett projekt folytatása volt. A gyűjteményi raktárban a műtárgyak túlnyomó része nyitott Dexion-Salgó állványrendszeren van elhelyezve, amely nem biztosít pormentes tárolási körülményeket. Bár a raktár kialakítását és felszereltségét tekintve korszerű, a modern műtárgyvédelmi követelményeknek megfelel, sajnos a porképződést 100%-osan kizárni és megszűntetni nem lehet. A fűtési rendszer működése és a helyiségben folyó munkavégzés következtében felkavarodó por megül a nyitott állványokon elhelyezett műtárgyakon. A porosodás főként a textil alapanyagú tárgyakon okoz gondot, mivel a szövetből teljesen csak vegyszeres tisztítással lehet eltávolítani a szennyeződést. Ez az eljárás drága és időigényes, továbbá szükségtelenül károsítja a műtárgyat.
Ennek megakadályozására az állványokon elhelyezett felsőruházatot semleges textíliából készült védőtokokkal látjuk el. Ez a porvédelmen túl további előnyöket is biztosít. Egyrészt megakadályozza a tárgyak mozgatása, rendezése során keletkező fizikai sérüléseket (kiálló részek elakadása, kidörzsölődés), másrészt megkönnyíti az azonosítást, mivel a védőtokokon feltüntetjük a tárgy alapadatait (megnevezés, nyilvántartási szám). A 300 kisebb méretű tokot zubbonyok és díszkabátok, míg a 100 nagyobbat köpenyek megóvásához használtuk fel.
Ugyancsak a porosodás megakadályozása végett kezdtük el a gyűjteményben található fejfedőket papírdobozokban elhelyezni. A por kizárása mellett ezzel megoldással az elhelyezés helytakarékosabb is lett, mivel a dobozokat egymásra téve is tárolhatjuk. Korábban a textil fejfedők tárolására szabvány irattári dobozokat szereztünk be. Ezek azonban méretüknél fogva alkalmatlanok voltak a főként 19. századból származó díszsisakok elhelyezésére.
Mivel a kereskedelmi forgalomban elérhető szabvány dobozok nem bizonyultak megfelelőnek, külön terveztünk és gyártattunk olyan dobozt, amelybe ezek a sisakok is befértek. A dobozok külső felületén itt is feltüntettük a tárolt műtárgy alapadatait, ami által a tárolás sokkal áttekinthetőbbé vált.
A pályázati cél megvalósításáról beszámoló olvasható a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum honlapján. Elérhetőség: www.militaria.hu/hadtorteneti-intezet-es-muzeum/palyazatok
Bálint Ferenc
muzeológus