A hadtörténeti vonatkozású kulturális örökségnek van egy lényegesen nehezen kutatható, extrém lelőhelyekhez kapcsolódó csoportja. Ezen emlékek körét a folyó- vagy álló vizekben eltemetődött, jellemzően fegyverekhez, egyenruhákhoz és felszerekéshez köthető tárgyak, valamint szállító- és harcjárművek roncsai képezte együttesek, valamint a víz által elhódított katonai objektumok képezik. Jóllehet, hogy az új- és modernkor víz alatti régészete szerény múltra tekint vissza hazánkban, ugyanakkor nem egy figyelemre méltó eredményt hozó – több intézmény partnerségén alapuló – terepkutatás mehetett végbe napjainkig.
A víz alatti hadtörténeti örökség kutatása céljából a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum 2015-ben kötött együttműködési szerződést a jelentős búvárrégészeti kompetenciával rendelkező ráckevei Árpád Múzeummal. A partnerség ekkor nem volt újkeletű, mivel a Hadtörténeti Múzeum korábban már több alkalommal dolgozott együtt a Dr. Tóth János Attila vezette Argonauta Kutatócsoporttal. Ezen együttműködések sorából kiemelhetjük a 2012/2013. évi gönyűi kutatásokat, amelyek során egy 1849-ben felrobbant, cs. kir. hadianyagszállító uszály pusztulási helyén szonaras lelőhelyfelderítés, hitelesítő búvármerülés és felszíni leletgyűjtés ment végbe. A munkálatok révén számos, a XVIII–XIX. századi hajózáshoz köthető tárgyi emlék (szögek, iszkába szögek), valamint a hadianyagszállító uszály rakományához köthető „lelet” (mozsárbomba-repeszek, mozsárbomba) került napvilágra. Az Argonauta Kutatócsoporttal, a komáromi Klapka György Múzeummal és a MH 1. Tűzszerész és Hadihajós Ezreddel közös projekt keretein belül valósult meg a Csillagerőd kora XIX. századi hídfőjének, valamint a Csillagerődnél és a Monostori erődnél a XIX. század második felében végzett (folyami) partvédelmi munkálatok nyomainak a régészeti dokumentálása 2013 és 2015 között.
Irodalom
Polgár Balázs: Beszámoló a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum 2013 – 2014. évi dunai víz alatti régészeti kutatásairól. A Kuny domokos Múzeum Közleményei, 19 (2013.) 139–143. o.
Polgár Balázs: Régészeti kutatás a komáromi Csillag erődnél (2014). Castrum, 2015/ 1–2. 109–119. o.
Mozsárbomba a gönyűi lelőhelyről
A komáromi Csillag erőd dunai hídfőjének kutatásában résztvevő tűzszerészbúvár
Az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc emléke a komáromi Duna-partról