Az Irattár nyilvántartásai
Személyi anyaggyűjtők:
Az anyaggyűjtők egész évben – folyamatosan - kerülnek megküldésre (leszerelt hivatásos, szerződéses, továbbszolgáló, legénységi, elhunyt katonák valamint polgári alkalmazottak, közalkalmazottak). Ezekből is adatokat szolgáltatunk. (Kb. 940 ezer fő)
A nyugállományú katonák gyűjtőit a lakóhely szerint területileg illetékes érdekvédelmi irodáknál tárolják.
Névjegyzék:
A megyei/járási hadkiegészítő parancsnokságok által leadott nyilvántartás, amelyben azok az 1911 és 1953 között született hadkötelezett személyek szerepelnek, akik a felső korhatárt elérték.
A tényleges illetve sorkatonai szolgálati és a hadifogsági idő igazolására használjuk. Kb. 1,5 millió személyre vonatkozó adattal rendelkezünk.
Alkalmatlan kartonok:
Ezek a kartonok a névjegyzékhez kapcsolódó anyagcsoport, amelyben részletes orvosi szakértői véleménnyel ellátott dokumentumok vannak az alkalmatlan hadkötelesekről. Kb. 125 ezer fős adatállomány.
Nyilvántartó lapok:
A nyilvántartó lapok szintén egyfajta kiegészítése a névjegyzéknek és az 1910-től 1936-ig született hadkötelesek katonai szolgálatának a leírását tartalmazza. A lapokat a tartalékos állományról 1950 és 1962 között állították ki a hadkiegészítő parancsnokságok (gyakran a bemondott adatok alapján). A lapokon katonai szolgálat leírásán kívül - a korszakra jellemző – egyéb adatok is szerepelnek: párttagság, szociális és vagyoni helyzet.
A sorkatonai szolgálat, a hadifogsági idő igazolásán kívül még azon személyek tárgyában kutathatóak, akik a hadköteles névjegyzékben nem szerepelnek, illetve 1956-ban vagy utána disszidáltak Magyarországról. (Kb. 65 ezer fő)
Katonai anyakönyvi lapok:
A második világháborús katonai szolgálat nagyon precíz leírását tartalmazza, amely akár családfakutatás céljára is használható, ugyanis számos esetben származási táblázatot is tartalmaz. (Kb. 150 ezer fő)
Hadköteles nyilvántartás:
A 2004. évi sorkatonai szolgálat megszűnése következtében átalakult a honvédség hadkötelesekkel kapcsolatos nyilvántartási rendszere. Az akkori megyei hadkiegészítő parancsnokságokon tárolt nyilvántartó lapokat beszállították Budapestre, az MH Katonai Igazgatási és Adatfeldolgozó Központhoz (jelenlegi megnevezése: MH Hadkiegészítési és Központi Nyilvántartó Parancsnokság). A hadkötelesek nyilvántartó lapjait a 40. életévük betöltéséig az MH HKNYP őrzi, utána pedig további tárolásra bekerülnek Központi Irattárba.
Az irattár - 2013-ban - az 1954 és 1972 között születettek hadköteles személyekről rendelkezik adatokkal (hozzávetőlegesen: 1,4 millió fő).
A 2. világháborús személyi veszteség és a hadifogság:
A HM 22. veszteségi osztályhoz beérkezett illetve az ott keletkezett dokumentumok, amelynek egy része az irattárban (személyi veszteségi kartonok, veszteségi okmánygyűjtők, temető kataszterlapok, megyei jelentések), a másik része (a hadisír nyilvántartó tisztek, tábori lelkészek és az alakulatok veszteségi jelentései) pedig a Hadtörténelmi Levéltárban található.
A megkapott jelentések alapján a HM 22. veszteségi osztálya kitöltötte a veszteségi kartont, elkészítette a veszteségi okmánygyűjtőt, összeállította az esedékes veszteségi lajstromot, egyúttal kérte a halottak állami anyakönyvezését.
A 2. világháborús veszteségi kartonokat 2011-ben a Honvédelmi Minisztérium segítségével digitalizálták, melyet keresőprogrammal ellátva, az alábbi honlapon érhetnek el:
Az irattárban nyert elhelyezést a keleti és nyugati hadifogságból hazaérkezettek listája.