Hadirégészeti Gyűjtemény
Gyűjteményvezető: Dr. Polgár Balázs
A Hadirégészeti gyűjtemény alapjainak lefektetésére 2009-ben került sor, majd pedig 2013-ban integrálódott hivatalosan a múzeum gyűjteményi rendszerébe a Szervezeti és Működési Szabályzatba való felvétel által. A heterogén gyűjtemény alapvetően széles kronológia keretekkel rendelkezik, hiszen az az őskorral kezdődően a modern korral bezárólag őriz tárgyi emlékeket (fegyver-, felszerelés-, ruházat- és roncsmaradványokat).
A gyűjtemény több különleges műtárgyat, műtárgycsoportot őriz. A gyűjteményben lelhető fel például egy, az 1990-es években múzeumba került, bronzkori harcossírból származtatható lábszárvédőpár, sisak, kard, kések, csésze és egy kocsialkatrész maradványa képezte (szórvány) régészeti leletegyüttes. Megemlíthetjük továbbá, hogy ebben a gyűjteményben található Magyarország legkorábbi „harckocsi-leletei”, egy, a várpalotai gyakorlótéren 2010-ben megtalált, FIAT 3000/B harckocsi páncél- és futómű-maradványai is.
A műtárgyajándékozásoknak és a terepi kutatásoknak köszönhetően a gyűjtemény folyamatosan bővül. A gyűjtemény legnagyobb arányú gyarapodása a 2013–2017. év képezte időszakból Czöndör Jánosnak (Lánkapuszta) köszönhető, aki egy különösen gazdag, az ostffyasszonyfai hadifogolytábor (1915–1918) területéről származó, felszerelés- és ruházati emlékekből, szerszámokból, tintatartókból, orvosságos és sósborszeszes üvegcsékből, sörös, illetve boros üvegekből, asztali porcelánokból, valamint személyes tárgyakból álló együttest ajándékozott a Hadtörténeti Múzeumnak.