menu in

Zrínyi téli hadjáratának előzményei: Érsekújvár 1663-as ostroma

Buda eleste után (1541) az volt a Porta célja, hogy a hajdani főváros körüli várak, erősségek elfoglalásával saját pozícióit erősítse, kibővítse a fennhatósága alá vonható területet, valamint megakadályozza a keresztény oldalról várható (ellen)támadás sikerességét.

A Habsburgok uralta országrészen megindultak az építkezések, illetve várerődítések. Erre kiváló példa Érsekújvár, amely „alapítójáról”, Várday Pál esztergomi érsekről kapta nevét. Hamar kiderült, hogy a palánkerőd nem képes nagyobb katonai támadásnak ellenállni, ezért az egyre inkább növekvő török veszedelem miatt az 1570-es években a bécsi udvar úgy döntött, hogy lebontatja ezt a palánkot és helyette a Nyitra-folyó jobb partján kőből és téglából egy új erődöt építtet. Az eredmény egy hatágú “csillagerőd” lett, ami megfelelt a kor erődépítészeti követelményeinek. Az építkezést 1573-ban kezdték és 1580-ban fejezték be, a részletépítési munkálatok (bástyák és várfalak tökéletesítése, átépítése, megerődítése) azonban egészen 1663-ig tovább folytak. 

1662 őszén döntés született Sztambulban, hogy hadjáratot kell indítani a Habsburgok ellen. Történt ez arra hivatkozva, hogy Kemény János támogatásával, valamint Zrínyiújvár megépítésének eltűrésével a bécsi udvar megszegte a békét. Az oszmán sereg vezetőjévé Köprülü Ahmedet nevezte ki a szultán. A nagyvezír 1663. április elsején indult Drinápolyból és július 17-én érkezett meg Budára. A hadjárat célja Bécs elfoglalása volt, addig azonban három erős vár is az oszmánok útjában állt: Győr, Komárom és Érsekújvár. Ahmed pasa az utóbbi ostromát választotta, mert a környék (a bányavárosok) nagy zsákmányt ígért. 

1663. augusztus 4-én hamis híreket kapott Forgách Ádám érsekújvári főkapitány, miszerint az oszmán csapatok Párkánynál egy pontonhídon átkeltek, ezt azonban elvitte az áradás, kettévágva seregüket. Forgách ezen felbuzdulva úgy döntött, hogy elindul a török ellen és, ötezer embert vitt magával Érsekújvárról. Két nappal később, Köbölkútnál érte utol az ellenséget, de a csata a keresztények vereségével végződött, amelyben a vár legtöbb védője elesett. 

A Győrből és Komáromból érkezett segédcsapatoknak sikerült bejutniuk a várba, amelyet augusztus 8-án zártak körül a törökök. Augusztus 18-án kezdődött meg az ostrom, ami több mint egy hónapig tartott. Szeptember 22-én két robbanást követően a Frigyes bástyánál beomlottak a falak. Két nappal később – miután a többségében itáliai és német, kisebb számban magyar várvédők rábeszélték Forgáchot – kitűzték a fehér zászlót és szabad elvonulás fejében feladták az erősséget. Érsekújvár elfoglalása után a török-tatár csapatok feldúlták a Vág, a Nyitra és a Garam völgyét is. A nagyvezír erős őrséget hagyott hátra, majd visszavonult téli szállásra Belgrádba, hogy tavasszal folytassa Bécs elleni hadjáratát.

Érsekújvár 1663. évi ostroma (Ortelius, II, 278.) - forrás_ OSZK Digitális Képarchívum, DKA-026378.
Parancsnokság Jogi és Igazgatási Osztály Törzsosztály Személyügyi Iroda Hadtörténeti Múzeum Tárgyi Gyűjteményi Osztály Dokumentációs Osztály Múzeumpedagógiai Részleg Hadirégészeti Részleg Kiállítás Üzemeltető Részleg Hadtörténeti Kutató Intézet Hadtörténeti Kutató Osztály Szerkesztőség Hadtörténelmi Levéltár és Térképtár Bécsi Kirendeltség Hadtörténelmi Levéltár Hadtörténeti Térképtár Hadtörténeti Könyvtár Hadisírgondozó és Hőskultusz Igazgatóság Belföldi Hadisírgondozó Osztály Külföldi Hadisírgondozó Osztály Kutató és Ügyfélszolgálati Osztály Üzemeltetési Részleg Gazdasági Igazgatóság Logisztikai Osztály Pénzügyi Részleg Központi Irattár Nyilvántartó Osztály Irattári Osztály Igazolási és Ügyfélszolgálati Osztály